Виховна година: "Бучацький мирний договір"

29 жовтня 1672 року підписано Бучацький мирний договір, який закріпив поділ Правобережної України між Польщею і Туреччиною.

Договір підвів підсумок польсько-турецькій війні 1672-1676 років, у ході якої козацьке військо Петра Дорошенка воювало проти поляків у союзі з турками. Війна розпочалась навесні 1672 року. Завдавши низку поразок польським військам під командуванням коронного гетьмана Яна Собєського влітку 1672 року, турецько-українська армія на чолі з султаном Мехмедом IV і гетьманом Петром Дорошенком здобула фортецю Кам'янець-Подільський і розпочала наступ на Галичину. На початку вересня почалася облога Львова турецько-українськими військами. За цих умов польський уряд був змушений укласти Бучацький мирний договір.

За умовами договору:

  • Подільське воєводство відходило до Туреччини;
  • визнавалася влада Петра Дорошенка на Брацлавщині і Південній Київщині. З цих земель виводилися всі польські залоги.
  • Польща зобов'язувалася сплатити Туреччині контрибуцію за зняття облоги Львова і щорічно платити 22 тисяч злотих данини.

Такі були головні пункти Бучацької угоди. Польські історики називають її найганебнішою у всій історії Польщі. У квітні 1673 року польський сейм відмовився затвердити Бучацький мирний договір, і польсько-турецька війна тривала до укладення Журавненського договору 1676 року. Гетьман Дорошенко не був задоволений із результатів турецької інтервенції. Значна частина української території - західне Поділля й шматок Галичини з Чортковом і Ягольницею - стали просто турецькою провінцією, і Дорошенко мусив задовольнитися напівзруйнованими й спустошеними Брацлавщиною та Київщиною, де були цілі округи, готові у будь-яку мить від'єднатися від нього. Збереглися відомості, що Дорошенко був розчарований у турецькій протекції взагалі, та рада старшин ухвалила не відступати від турецького султана, бо «тепер, крім султана, нікуди дітись». Існує думка, що Бучацька угода була підписана турецьким султаном під липою, яка росте при дорозі на Південному масиві Бучача, про що повідомляє таблиця: «400-річна Золота липа, під якою у 1672 році був підписаний Бучацький мир з Туреччиною».

 
 
 

 

 

 

 CEDIMES  Akademia im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie WielkopolskimEkonomii i Innowacji w Lublinie SZKOŁA PRZEDSIÄ KAZIMIERZA KUJAWSKIEGO   Image   Wyższa Szkoła Umiejętności im. Stanisława Staszica w Kielcach         ​